SEVEROATLANTICKÁ ALIANCE (NATO)
(North Atlantic Treaty Organization)

 


Organizace Severoatlantické smlouvy vznikla po druhé světové válce v důsledku rozdělení Evropy. Sovětský svaz postupně pohlcoval státy východní Evropy do své sféry vlivu a nastoloval v nich komunistické režimy. Ozbrojené síly těchto zemí byli reorganizovány podle sovětského vzoru a jejich velení bylo zcela podřízeno Moskvě. Evropa se rozdělila na nepřátelské bloky, rozhořela se studená válka. Západoevropané sledovali sovětské tažení s rostoucími obavami a začali jednat o společné obraně proti případné sovětské vojenské agresi. V roce 1948 podepsali v Bruselu zástupci Belgie, VB, Francie, Lucemburska a Nizozemska smlouvu o hospodářské, sociální a kulturní spolupráci a společné obraně. Byli však o mnoho slabší než sovětská armáda, proto usilovali zejména Britové o zapojení USA do rodícího se systému kolektivní obrany Západu.
4.dubna 1949 podepsalo ve Washingtonu 12 států ležících na obou stranách Atlantiku smlouvu o společné obraně (Severoatlantická smlouva, neformálně také Washingtonská smlouva). Smlouva zavázala tyto země k vzájemné pomoci v případě vojenského útoku proti kterékoliv z nich, a to podle principu „jeden za všechny, všichni za jednoho“. Na základě této smlouvy byla potupně vytvářena Organizace Severoatlantické smlouvy, která měla sloužit jako bezpečnostní štít politické stabilizace a hospodářské rekonstrukce západní Evropy. Postupem času se k těmto zemím přidávali další státy a dnes je v NATO celkově 26 států.





ČLENSKÉ STÁTY: od 4.dubna 1949: Belgie, Dánsko, Francie, Island, Itálie,  
  Kanada, Lucembursko, Nizozemsko,  
  Norsko, Portugalsko, USA a Velká 
  Británie  
  od 18.února 1952: Turecko a Řecko  
  od 5.května 1955: Něměcko
  od 30.května 1982: Španělsko  
  od 12.března 1999: Česká republika, Maďarsko, Polsko
  od 29.března 2004: Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko,  
  Rumunsko, Slovensko, Slovinsko  


Hlavní funkce:  
Základním posláním NATO je ochrana svobody a bezpečnosti všech jeho členů politickými i vojenskými prostředky v souladu se zásadami Charty OSN. Od samého počátku své existence pracuje Aliance pro vytvoření spravedlivého a trvalého mírového pořádku v Evropě, založeného na společných hodnotách demokracie, lidských práv a právního státu.

Rozhodování: 
Rozhodnutí v rámci NATO jsou utvářena na základě souhlasu poté, co proběhnou diskuse a porady mezi členskými státy. Všechna rozhodnutí, která jsou uskutečněna pod záštitou NATO, musí být schválena všemi členskými státy Aliance. Ze stejného důvodu může NATO zahájit akci pouze v případě, že ji odsouhlasí všechny členské státy.




Zdroje:
Jindra Šebestová, NATO aliance pro 21.st, Praha 2000
www.icm.uh.cz
www.nato.cz
www.army.cz
www.nato.int


 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode